موسسه میراث علمی و فرهنگی شیعیان هند
معرفی و احیائ میراث علمی و فرهنگی شیعیان هند
نويسندگان

باسمه تعالی

گزارش  از

جشنواره بین المللی و همایش ادبی المصطفی(ص)

بمناسبت ولادت باسعادت پیامبر گرامی اسلام ختمی مرتبت

حضرت محمد مصطفی صلی الله علیه و آله وسلم

و فرزند گرامی ایشان رئیس مذهب حقه جعفریه حضرت امام جعفر صادق علیه السلام

ازطرف:

بزم رأفت (انجمن شعر و ادب اردو زبان)

با هماهنگی به

اداره امور فرهنگی جامعة المصطفی العالمیه واحد مشهد مقدس

مقدمه

با عرض ادب و تهنیت و با قبولی طاعات و عبادات،گزارشی از جشنواره بین المللی و همایش ادبی المصطفی(ص)بمناسبت ولادت باسعادت پیامبر گرامی اسلام ختمی مرتبت حضرت محمد مصطفی صلی الله علیه و آله وسلم و فرزند گرامی ایشان رئیس مذهب حقه جعفریه حضرت امام جعفر صادق علیه السلام ازطرف بزم رأفت (انجمن شعر و ادب اردو زبان)ذیلا تقدیم می گردد.


بزم رأفت (انجمن شعر و ادب اردو زبان) به طبق اساسنامه خود به هر مناسبتی از مناسبت های اسلامی برنامه ای ازقبیل برسی آثار شعری و ادبی طلاب اعضاء یا برگذاری نشست اصلاحی آثار شعری و ادبی یا انعقاد محافل و مجالس شعری ادبی و استفاده از شاعران و ادیبان یا انعقاد مسابقات شعری و ادبی بر گذار می نماید. با در نظر گرفتن اهمیت، افادیت، و تأثیر گذاری، سحر آفرینی شعر در تبلیغ و ترویج دین مبین اسلام این انجمن با تلاش اعضاء انجمن و همکاری اداره امور فرهنگی جامعة المصطفی العالمیه واحد مشهد جشنواره بین المللی و همایش ادبی المصطفی(ص ) تا به قریحه شعری و ادبی طلاب اردو زبان ارتقاء بخشد و در نهایت بتوان از طریق این ابزار مهم و مؤثر تبلیغ استفاده مطلوب نمود.

طرح و برنامه ریزی

در ایام عید سعید غدیربا برگذاری نشست علمی به آن مناسبت و با توجه به استقبال ماه محرم و ایام تبلیغی، بزم رأفت (انجمن شعر و ادب اردو زبان) به این نتیجه رسید که یک جشنواره بین المللی و همایش ادبی المصطفی(ص ) درایام ولادت باسعادت پیامبر گرامی اسلام ختمی مرتبت حضرت محمد مصطفی صلی الله علیه و آله وسلم و فرزند گرامی ایشان رئیس مذهب حقه جعفریه حضرت امام جعفر صادق علیه السلام گرفته شود لذا قبل از آغاز ماه محرم سه تا جلسه گرفته شد، کیفیت برگذاری و عناوین جشنواره بین المللی و همایش ادبی المصطفی(ص ) مشخص نموده و اعلامیه جهت فراخوان مقاله باین صورت  در دو زبان گردید.

و بخصوص اهل اردو زبانان را دعوتنامه فارسی و اردو ارائه جهت مقاله نویسی ارسال گردید.

آخرین تاریخ تحویل مقاله اول ربیع الاول اعلام شد.

جلسات

در اواخر ماه محرم و بعد از بر گشت مدیر بزم رأفت از مسافرت تبلیغی هندوستان، جلسات مجدد شروع شد و مجموعا از اول تصمیم گیری تا جمع آوری مقالات هشت تا جلسه باین شرح گرفته شد:

جلسه اول : درتاریخ 28/9/1387 جهت بر گذاری همچه برنامه ای با توجه به زمان، مکان و هزینه بر گذار شد که بحمدالله به تصویب رسید.

جلسه دوم : در تاریخ 2/10/1387 بعد از ارائه درخواست برگذاری جشنواره بین المللی و همایش ادبی المصطفی(ص ) درایام ولادت باسعادت پیامبر گرامی اسلام ختمی مرتبت حضرت محمد مصطفی صلی الله علیه و آله وسلم و فرزند گرامی ایشان رئیس مذهب حقه جعفریه حضرت امام جعفر صادق علیه السلام در خدمت ریاست محترم جامعة المصطفی العالمیه واحد مشهد مقدس و مدیر محترم اداره امور فرهنگی جامعة المصطفی العالمیه واحد مشهد مقدس و موافقت از طرف آنان بر گذار شد و تمام اعضاء برای ارائه عناوین موظف شدند.

جلسه سوم : در تاریخ 4/10/1387 جهت انتخاب عناوین و اعلامیه بر گذار شد که در این جلسه جناب آقای سید تحریر علی نقوی و الفت حسین جویا برای تبلیغات در بین طلاب پاکستان و جناب آقای سید سبط محمد رضوی برای طلاب هند مأمور شدند.

جلسه چهارم : در تاریخ 5/11/1387 جهت پیگری کار ها تشکیل شد وبه چاپ مجدد اطلاعیه فارسی زبان و بصورت استند و اعلامیه تصمیم گرفته شد و پیگیری شخصیتی که بعنوان مهمان خصوصی و سخران همایش باشد گردید و چندین اسامی و شخصیت های مهم معرفی شدند.

جلسه پنجم : در تاریخ 10/11/1387اطلاعیه مجدد به زبان فارسی چاپ شدند و به توسط مسؤلین تبلیغات سرتاسر حوزه های علمیه مشهد مقدس و قم پخش و منتشر گشت.

جلسه ششم : در تاریخ 23/11/1387جلسه ای جهت پیگیری و اعمار تخمینی که حدودا چند مقالات دارند نوشته می شوند و این که به دوستان تاکید شود که هر چه بهتر و بیشتر و دقیقتر بنویسند با توجه باینکه ایام تبلیغی است و اکثر دوستان به مسافرت رفته اند و آنهای هم که مانده اند مشغول امتحان و آزمون نیمه اول  سال هستند

جلسه هفتم : در تاریخ 5/12/1387روز جمع آوری مقالات از اول ربیع الاول به چهارم ربیع الاول تمدید می شود تا بهتر جمع آوری گردد.

جلسه هشتم : در تاریخ 12/12/1387این جلسه جهت جمع آوری مقالات برگذار شد

جمع آوری مقالات

در تاریخ 12/12/1387 جهارم ربیع الاول جلسه ای جهت جمع آوری مقالات برگذار شد که تا این تاریخ هرچه مقالات جمع شدند بررسی و داوری شوند و در همین جلسه داوران تعیین شدند. و تاکید شد که مقالات اعضاء بزم رأفت در داوری و امتیاز دهی قرار نگیرند.

در مجموع ۴۰ تا مقالات به سه زبان عربی فارسی و اردو جمع آوری شدند که از آنها ۲۲ تا مورد پذیرش داوران قرار گرفتند و ۳تا از آنان حائز رتبه اول و دوم و سوم شدند.

ضمنا به تمام مقالات جائزه تشویقی تعلق گرفت

مراسم افتتاحیه جشنواره بین المللی و همایش ادبی المصطفی(ص)

در تاریخ 12/12/1387 جهارم ربیع الاول با بر گذاری جلسه ای جهت جمع آوری مقالات رسما اعلام افتتاحیه جشنواره بین المللی و همایش ادبی المصطفی(ص) شد و تمام مسؤلین به قرارداد دبیر خانه موظف ماموریت خود شدند و از این پس تا مراسم اختتامیه جشنواره بین المللی و همایش ادبی المصطفی(ص) شبانه روز و به طور جدی فعال شدند.

روز و تاریخ جهت برگذاری مراسم اختتامیه و زمان و مکان مشخص گردید نسبت به سخنرانان مجدد پیگیری بعمل آمد.

اعلامیه ، دعوتنامه و بنر چاپ گردید و منتشر گردید و به تمام بزرگان اعم از دفاتر مراجع سازمان ها ی مربوط به حوزه علمیه و مدارس و اساتید و تمام ادیبان و شاعران دعوت شدند.

از تاریخ 12/12/ تا 20/ 12 وقت داوری مقالات معین بود که بحمد الله داوران به وقت معین امتیاز بندی کرده مقالات ممتاز را ارائه نمودند.

روز 21/12 جهت تزیین  و مرتب کردن سالن همایش تمام انجمن بسیج شد و بنر و پرده ها نصب گردید. و آماده پذیرائی شد.

مراسم اختتامیه جشنواره بین المللی و همایش ادبی المصطفی(ص)

22/12/1387 بروز پنجشنبه ساعت 30/9 مراسم اختتامیه جشنواره بین المللی و همایش ادبی المصطفی(ص) آغاز گردید.

مجری برنامه جناب آقای حسین حیدری (زائر) همایش ادبی المصطفی(ص) را آغاز نمودند.

تلاوت قرآن کریم بتوسط قاری ارجمند جناب آقای مهاجر انجام شد

سپس بتوسط مدیر بزم رأفت (انجمن شعر و ادب اردو زبان) ودبیر همایش ادبی المصطفی(ص) جناب آقای سید سبط حیدر زیدی معرفی از انجمن پرداختند و گذارش مختصری از همایش ارائه نمودند.

سپس ریاست محترم جامعة المصطفی العالمیه واحد مشهد مقدس حضرت حجة الاسلام والمسلمین جناب آقای محمد حسین مهدوی مهر حفظه الله سخنرانی فرمودند.ایشان در سخرانی اشاره ای نمودند که شعر یکی از ابزارهای مهم تبلیغی است لذا طلاب عزیز با داشتن علم و تقوی از این ابزار مهم هم مسلح باشند تا در هیچ وادی گیر نکند.

بعد ار سخنرانی ریاست محترم جامعة المصطفی العالمیه برنامه شعر خوانی شروع شد و یک نفر از اردو زبان و یک نفر از فارسی زبان شعر در مدح پیامبر گرامی اسلام ختمی مرتبت حضرت محمد مصطفی صلی الله علیه و آله وسلم و فرزند گرامی ایشان رئیس مذهب حقه جعفریه حضرت امام جعفر صادق علیه السلام خواندند.

آخرین سخنران همایش مهمان خصوصی حضرت حجة الاسلام والمسلمین دکتر زارعان معاونت محترم فرهنگی جامعة المصطفی(ص) العالمیه قم بودند و بعد از سخنرانی ایشان جوائزی به مقالات برتر به توسط حضرت حجة الاسلام والمسلمین دکتر زارعان معاونت محترم فرهنگی جامعة المصطفی(ص) العالمیه قم  ، حضرت حجة الاسلام والمسلمین بهادری معاونت محترم آموزش جامعة المصطفی(ص) العالمیه واحد مشهد ، حضرت حجة الاسلام والمسلمین پژمانفر معاونت محترم فرهنگی جامعة المصطفی(ص) العالمیه واحد مشهد و حضرت حجة الاسلام والمسلمین زیدی مدیر بزم رأفت (انجمن شعر و ادب اردو زبان) ودبیر همایش ادبی المصطفی(ص) اهدا گردید.

سپس با اقامه نماز ظهر و عصر اعلام شد که تا اینجا بخش اول هماش برگذار شده است و بخش دوم همایش بعد از نماز ظهر و عصر در همین مکان به زبان اردو آغاز می کردد.

شعر خوانی به زبان اردو و اختتام همایش

بعد از نماز ظهر و عصر دو مرتبه مراسم همایش به زبان اردو شروع شد و مدیر بزم رأفت (انجمن شعر و ادب اردو زبان) ودبیر همایش ادبی المصطفی(ص) سخنرانی فرمودند ایشان در سخرانی گفتند آنچه که از آیه { وما علمناه اشعر وما ینبغی له} استفاده می شود این است که شعر یک علم است و از علوم لفظی هم نیست بلکه از علوم عقلی است زیرا از شعر در نحو و صرف بحث نمی شود بلکه در علم منطق در صناعات خمس بحث می شود لذا دشتن علم شعر یک امتیازی است لذا تمام معصومین علیهم السلام  ما شاعر بوده اند غیر از پیامبر گرامی اسلام که بجهت حفظ مقام شامخ قرآن کریم از ایشان نفی شاعری شده است.

سپس تقریبا 20 نفر از شعراء اردو زبان شعر خواندند مراسم ساعت 30/2 بعد از ظهر با صرف نهار به اتمام رسید.

پشتیبانی امورمالی

پشتیبانی مالی بر طبق مقررات دبیر خانه یک مقداری مسؤلیت مالی بر عهده مدیر بزم رأفت (انجمن شعر و ادب اردو زبان) ودبیر همایش ادبی المصطفی(ص) بود که از طرف ایشان در امر تبلیغات حدودا 140 هزار تومان و در تهییه جوائز نقدی و غیر نقدی حدودا 260 هزار تومان صرف شد و بقیه هزینه بر عهده اداره فرهنگی جامعة المصطفی(ص)  العالمیه واحد مشهد بود مانند دعوت مهمان خصوصی هزینه سفر و اسکان ، پذیرائی اولیه ونهار وغیره . مجموعا در این همایش بیش از یک ملیون تومان هزینه شده است.

و آخر دعونا الحمد لله رب العالمین

دبیرخانه همایش ادبی النصطفی(ص)  25/12/1387

لینک های خبری همایش

جشنواره بین المللی و همایش ادبی المصطفی بر گذار شد

ادبیات، بهترین ابزار و زمینه برای تبلیغ و ترویج اسلام است

جشنواره بین المللی و همایش ادبی المصطفی بر گذار شد

همایش ادبی «جامعة المصطفی العالمیه» پایان یافت

[ ۱۳۸۸/۱/۱٩ ] [ ۱:٠٩ ‎ب.ظ ] [ سید سبط حیدر زیدی ]

.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

امکانات وب
RSS Feed